معرفی خانه کتاب مفید‎

از فروشگاه اسباب بازی تا کتاب فروشی دیدگاه خود را بیان کنید

فروشگاه «اسباب‌بازی مفید» در سال ۱۳۴۸ تأسیس شد، در زمانی که خیابان فعلی ستارخان در مرحله‌ی اصلاح و اولین آسفالت قرار داشت. این فروشگاه به مدت ۵۰ سال اسباب‌بازی فروشی باقی ماند. خاطرات سال‌های جنگ و امواج انفجاری که باعث ریزش اسباب‌بازی‌های فروشگاه شد، فراموش نشدنی‌ست.

با شروع سال ۹۸، تصمیم جمعی بر این شد که در فروشگاه تغییر شغل صورت گیرد و چه چیزی بهتر و زیباتر از «کتاب»! این تصمیم، با شروع تغییرات و کارهای ساختمانی، صورت اجرایی به خود گرفت و در مدت ۴ ماه به ثمر نشست. «خانه کتاب مفید» در فضایی ۸۰ متری متولد شد. فضایی که به طور مساوی به هر دو بخش بزرگسال و کودک و نوجوان اختصاص دارد.

رمان (ایرانی و خارجی)، فلسفه‌ی غرب، فلسفه‌ی اسلامی و عرفان، شعر، ادبیات، هنر، سینما، موسیقی، نمایش‌نامه، روان‌شناسی، زبان، جامعه‌شناسی، دین، تاریخ (معاصر، باستان و جهان)، عکاسی، تأتر و جامعه‌شناسی، عناوین ارائه شده در این فروشگاه هستند.

بخش اختصاصی کودک و نوجوان

این فروشگاه اهمیتی که برای بخش کودک و نوجوان قائل است چه بسا بیش از بخش بزرگسال باشد. در بخش کودک و نوجوان (مانند بخش بزرگسال) سعی شده تنوع و کیفیت کتاب‌ها و بازی‌ها و همچنین کیفیت ارائه‌ی خدمات از سوی گردانندگان فروشگاه به مشتریان، به عنوان اصول اساسی این بخش مورد اهتمام قرار گیرد. در این بخش به‌ ویژه در مورد مخاطبانی که قصد خرید کتاب دارند، ولی در مورد انتخاب‌ها مرددند، راهنمایی اصولی ارائه می‌شود و مطابق با نیازها و ظرفیت‌های ایشان، کتاب معرفی می‌گردد.

در «خانه کتاب مفید» فروشندگان ملزم به مطالعه‌ی کتاب هستند و در واقع این‌موضوع به مهم‌ترین اصل این فروشگاه تبدیل شده است. چه در بخش بزرگسال و چه در بخش کودک و نوجوان، کتاب‌ها تا حد ممکن و در حد توان مورد مطالعه قرار می‌گیرند. این امر به کیفیت ارائه‌ی مشاوره در خصوص معرفی و خرید کتاب و حصول اطمینان خریداران نسبت به فروشندگان کمک بسیاری می‌کند.

مؤسسین «خانه کتاب مفید»، از آن‌جا که تمام ارکان مرتبط با کتاب (نشر، پخش، مؤلف، مترجم، ویراستار و….) را عضو یک زنجیره و خانواده می‌دانند، هر اقدام مثبت در جهت ترویج کتاب و گسترش فرهنگ مطالعه را کمک به تک تک حلقه‌های این زنجیر و در نهایت کمک به اعتلای جامعه تلقی می‌کنند، بنابراین برگزاری مراسم مختلف مرتبط با محوریت «کتاب» را به عنوان هدفی مهم دنبال می‌نمایند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *