انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان

انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان، تنها تشکل فرهنگی و غیر دولتی در حوزه نشر کتاب کودک و نوجوان است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در چنین سطح گسترده و منسجمی پا به عرصه فعالیت نهاد. این انجمن در حدود بیست و هشت سال فعالیت خود، با هم­دلی و هم­فکری اعضا و انسجام درونی، پایه‌­گذار فعالیت‌­های مختلف فرهنگی در سطح ملی بوده و در این راه از مشارکت سایر نهادهای دولتی و خصوصی نیز بهره برده است.

انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان از سال ۱۳۶۹ با سیزده عضو، کار خود را آغاز کرد و در حال حاضر ۹۲ عضو دارد که انتشار بیش از ۲۵۰۰۰ عنوان کتاب و دیگر محصولات فرهنگی (وسائل کمک‌­آموزشی، لوح فشرده، بازی­‌های فکری و …) حاصل فعالیت آن‌ها است. تعداد قابل توجهی از آثار ناشران عضو، برترین جوایز جشنواره­‌های گوناگون ادبی و تصویری را از آن خود کرده و تعدادی از اعضای انجمن نیز از سوی نهادهای فرهنگی، به طور مکرر، به عنوان ناشر برگزیده معرفی شده‌­اند.

یکی از مهم­ترین جهت­‌گیری­‌های انجمن در طول سال­‌های فعالیت خود، ورود به امر توزیع غیرسنتی کتاب و محصولات فرهنگی بوده که در گذشته طرح­های مختلفی را در این حوزه اجرا نموده و برنامه­های متنوعی را برای آینده در نظر دارد؛ ضمن این که برای فعالیت­‌های آتی خود برنامه­‌های متنوعی را در نظر دارد. انجمن به غیر از ده­‌ها فعالیت نمایشگاهی مستقل و مشارکت در برگزاری نمایشگاه­‌های زیادی با سایر نهادها، فعالیت­‌های ویژه‌­ای را به اجرا درآورده که شماری از آن‌ها در زمان خود بی­‌سابقه بوده و منشأ فعالیت­‌های وسیع‌تری شده است که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می­‌شود:

 1. برگزاری اولین نمایشگاه تخصصی کتاب کودک و نوجوان ایران در ۶ نقطه از تهران در سال ۱۳۶۹.
 2. راه اندازی ۱۰ واحد سیار کتاب‌فروشی در سطح تهران برای اولین بار در ایران، سال ۱۳۷۲.
 3. برگزاری ۱۰۰۰ نمایشگاه در ۱۰۰۰ مدرسه برای هفته کتاب سال ۱۳۷۲؛ این فعالیت کمکی بود به راه‌اندازی برنامه­‌های اولین هفته کتاب (در همان سال) که امسال بیست و ششمین دوره آن اجرا می‌شود.
 4. مشارکت در برنامه­‌ریزی و تأسیس شهر کتاب (که هم‌اکنون بزرگ‌ترین و پر مخاطب‌ترین فروشگاه زنجیره‌ای کتاب در ایران است) و برگزاری سه دوره نمایشگاه تخصصی کتاب کودک و نوجوان برای آغاز فعالیت شهر کتاب در سال­‌های ۱۳۷۴، ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹
 5. برگزاری ۲۷ نمایشگاه در ۲۷ استان برای هفته کتاب سال ۱۳۷۶ و اولین نمایشگاه سراسری بخش خصوصی به طرز وسیع در سطح ملی.
 6. برگزاری ۱۰۰ نمایشگاه در ۱۰۰ شهر کشور برای هفته کتاب سال ۱۳۷۷ به عنوان دومین سال پیاپی در اجرای نمایشگاه سراسری که وسعت بیشتری نسبت به سال گذشته داشت.
 7. برگزاری اولین نمایشگاه تخصصی دانش‌آموزی در سال ۱۳۷۸.
 8. مسئولیت سالن‌های کودک و نوجوان نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ۲۰ سال پیش تاکنون.
 9. برگزاری ۱۰ دوره جشنواره “کتاب، کودک، صنعت و کشاورزی” از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۲ با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت کار، وزارت صنایع و جهاد کشاورزی ایران با هدف بردن کتاب کودک در خانۀ کارگران و کشاورزان با برگزاری صدها نمایشگاه و فروشگاه مقطعی در کارخانه‌های کشور و معرفی برترین واحدهای صنعتی و کشاورزی در این حوزه.
 10. برگزاری نه دوره جشنواره کتاب برتر از سال ۱۳۸۵ تا امروز که در سال ۱۳۸۹ با بررسی بیش از سه هزار عنوان کتاب رکورددار جشنواره­‌های مشابه در جمهوری اسلامی ایران شد.
 11. مشارکت در برنامه­‌ریزی و راه‌اندازی بخش کودک و نوجوان باغ کتاب تهران (بزرگترین فروشگاه کتاب ایران)
 12. برنامه­‌ریزی و ارائه طرح پیشنهادی آموزش ناشران کتاب کودک و نوجوان.
 13. اهداء کتاب به کتابخانه‌های روستایی کشور طی ۴ سال به تعداد ۴۳۶،۲۰۲ جلد که امید است این امر در آینده نیز ادامه­دار باشد.
 14. حضور در نمایشگاه بین‌المللی فرانکفورت و بولونیا از سال ۲۰۰۵.

محصولات تولید شده توسط اعضای انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان (کتاب، وسائل کمک‌­آموزشی، لوح‌فشرده، بازی­‌های فکری و …)، دارای موضوعات گوناگون برای گروه­‌های سنی مختلف است.