درباره ما

لیبرنو مرجع دریافت بازخورد‌های مخاطبین

چرا لیبرنو خلق شده است؟

روز‌های عجیبی را می‌گذرانیم، سرعت رشد تکنولوژی به قدری بالارفته که نه تنها گاهی از آن عقب می‌مانیم، بلکه فراموش می‌کنیم که قرار بوده تکنولوژی در خدمت ما باشد. فرصت‌های محدود در زندگی‌های ماشین، مسائل و مشکلات عدیده‌ی شهرنشینی در شهر‌های بزرگ، تنش‌ها و فشارهای روحی ناشی از سرعت بالای وقایع زندگی که بعضاً از کنترل خارج هستند، همه و همه ما را به سمت مصرف کردن ِ در دسترس‌ترین محتوای موجود در شبکه‌های اجتماعی، شبکه‌های تلویزیونی و سایت‌های زرد اینترنتی مي‌برد. شبکه‌هایی که بیشتر از آنکه هدف ارتقای سطح دانش و مهارت افراد را داشته‌ باشند، در بهترین حالت محتوای سفارشی صاحبان برند‌های تجاری را تولید می‌کنند و در خدمت بازاریابی آن‌ها هستند.

مشکل اما حضور محتوای زرد در دسترس نیست، مشکل اصلی کمبود شدید تولید محتوای فاخر و همچنین در دسترس نبودن موارد تولید شده است. به نظر می‌رسد که در بهترین زمان از منظر بستر‌های فنی برای رساندن محتوا به دست مخاطب هستیم، لیکن استفاده‌ی بهینه از این امکانات تا کنون صورت نپذیرفته است.

از طرف دیگر بزرگسالان به سبب حضور در جامعه، کسب‌وکارها و ارتباط‌های خود، امکان دسترسی بیشتری به محتوای مورد نیاز خود را دارند، اما کودکان و حتی نوجوانان ما متأسفانه دسترسی سهل و هدفمند به محتوای فاخر را ندارند. مخاطره‌ی جدی زمانی‌ است که کودک ِ جستجوگر به دنبال محتوا دست به دامان شبکه‌های ماهواره‌ای، موبایل و تبلت والدین و … می‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که حداقل قدمی که باید در این زمینه‌ برداشته شود، ایجاد بستری مناسب برای دسترسی هدفمند والدین و مربیان به محتوای مورد تأیید کارشناسان امور می‌باشد. قدم دوم تولید محتوای غنی متناسب با حوزه‌هایی که کمبود محتوا داریم خواهد بود. تا این مرحله صرفاً شرایط بهره‌مندی از محتوای خوب را برای آن‌دسته از والدین و خانواده‌هایی فراهم کردیم که خودشان پیش‌قدم بوده‌اند. در ادامه لازم است طی همکاری با نهادهای دیگر (دولتی، خصوصی و مردم‌نهاد) تلاشم کنیم سلیقه‌ی افراد را به سمت بهره‌مندی از محتوای فاخر تغییر داده و قدمی هرچند کوچک در راستای اعتلای فرهنگ غنی ایرانی برداریم.

لیبرنو چیست؟

اگر کتاب‌ را به عنوان رسمی‌ترین محتوای هدفمند مکتوب قلمداد کنیم، بدیهی‌است باید بتوانیم این تولیدات را به دست مخاطب خود برسانیم، در غیر اینصورت با شرایطی مواجه هستیم که گله‌ی اکثر فعالان این حوزه است؛ – سرانه‌ی مطالعه در کشور بسیار پایین می‌باشد-. حال اینکه پاسخ به این پرسش موضوع را شفاف می‌کند. مخاطبی که می خواهد کتاب بخواند، همچنین دوست دارد محتوای فاخری را مطالعه کند، در میان سردرگمی انتخاب کتاب مناسب خود (به دلیل عدم وجود طبقه‌بندی‌های اجتماعی) و همچنین دسترسی دشوار به خود کتاب (عدم وجود کتاب‌فروشی‌های کافی در محله‌ها) کدام گزینه را انتخاب کند؟ مراجعه به اینستاگرام، تلگرام و … یا شال و کلاه کردن و خرید کتاب از نزدیک‌ترین کتاب‌فروشی. البته تعدادی فروشگاه آنلاین کتاب هم داریم. با مراجعه به این فروشگاه‌ها درمی‌یابیم که مخاطب کودک و نوجوان در این سایت‌ها مغفول مانده است. در بهترین حالت کتاب‌های این حوزه برای فروش عرضه شده‌اند. این در حالی است که حتی آن دسته از والدینی که خود اهل مطالعه نیستند، تمایل دارند کودکان خود را به کتاب‌خوانی تشویق نموده و فرزندانی با مطالعه داشته باشند.
لیبرنو تلاش می‌کند تا در ابتدا بستری برای ارائه‌ی محتوای طبقه‌بندی شده‌ی مناسب کودک و نوجوان را فراهم نماید. در ادامه با توجه به تحلیل محتوای تولید شده تا کنون و همچنین دریافت بازخورد از مخاطبان به تولید محتوایی که خلاء آن وجود دارد اقدام می‌نماید. همچنین در لیبرنو امیدواریم تا با توجه به تشکیل تیم‌ کارشناسی از متخصصان حوزه‌ی کودک و نوجوان محتوای تولیدی و موجود را رتبه‌بندی نموده و انتخاب محتوای مناسب هر فرد را تسهیل نماید.

وجوه تمایز لیبرنو در چیست؟

لیبرنو مرجع دریافت بازخورد‌های مخاطبین

 لیبرنو در بخش‌های مختلف سایت امکان ثبت بازخورد در مورد محتوا و اثر تولید شده را فراهم کرده‌است. این بازخوردها به فعالان حوزه‌ی کودک و نوجوان این امکان را می‌دهد که نظر مستقیم مخاطب خود را در تولیدات بعدی و یا ویرایش‌های جدید از محتوای تولیدی در نظر بگیرند.

لیبرنو و طبقه‌بندی موضوعی

طبقه‌بندی‌های موجود تا کنون بر پایه‌ی استانداردهای مستندسازی و علمی بوده است. لیبرنو تلاش می‌کند تا ایجاد طبقه‌بندی‌های موضوعی اجتماعی کتاب‌ها و محتوای موجود را به نحوی دسته‌بندی کند که موضوعات مورد جستجو و نیاز فعلی مخاطب کودک و نوجوان پوشش داده شود.

لیبرنو و جوایز حوزه‌ی محتوای کودک و نوجوان

جوایز متعددی در حوزه‌ی کودک و نوجوان به کتاب‌ها اهدا می‌گردد. این جوایز با اهداف متفاوت به کتاب‌هایی تعلق می‌گیرد که شرایط نهاد و یا بنیان متولی جایزه را برآورده سازند. در لیبرنو به تمامی جوایز داخلی و مهمترین جوایز خارجی در حوزه کتاب کودک و نوجوان پرداخته شده و سعی شده است تا کتاب‌های برگزیده در این جوایز را معرفی نماید.

لیبرنو بستری برای تولید محتوای تألیفی

عدم دریافت بازخورد مناسب و همچنین شرایط اقتصادی برای مؤلفین حوزه‌ی کودک و نوجوان منجر به توسعه‌ی ترجمه‌ی کتاب‌های خارجی گردیده است. قطعا بهره‌مند شدن از کتاب‌های خوب سایر ملل بسیار پسندیده است، اما تا جایی که ادبیات فارسی خودمان را محجور ننماییم. لیبرنو تلاش می‌کند با فراهم کردن شرایط برای دریافت بازخورد مؤلفین از مخاطبین و تأمین شرایط اقتصادی مناسب برای ایشان به توسعه‌ی تولید محتوای تألیفی کمک نماید.

لیبرنو و عرضه‌ی متفاوت محتوا

لذت شنیدن کتاب، یا دیدن بخش‌هایی از یک کتاب به صورت نمایش فراموش نشدنی خواهد بود.لیبرنو با بهره‌مندی از تیم فنی با تجربه‌ی خود عرضه‌ی کلاسیک و سنتی محتوا را دستخوش تغییرات زیادی می‌نماید. اینکه بتوانید قبل از انتخاب کتاب چاپی، بخش‌هایی را بشنوید و یا ببینید تجربه‌ای منحصر به فرد ایجاد خواهد کرد

لیبرنو و تولید محتوای جدید

بر اساس گردآوری اطلاعات از مخاطبین و دریافت سلیقه‌ی ایشان و همچنین دریافت مشورت از کارشناسان خبره در حوزه‌ی کودک و نوجوان تیم تولید محتوای لیبرنو به تولید محتوا در بخش‌هایی که خلاء آن احساس می‌شود اقدام خواهد نمود.