احمد اکبرپور-لیبرنو

احمد اکبرپور

احمد اکبرپور سال ۱۳۴۹ در چاورز ملارد در استان فارس به دنیا آمد. کودکی‌اش در جنوبی‌ترین نقطه‌ی استان فارس، منطقه‌ای به نام لامرد گذشت. در همان‌جا دوره‌ی دبستان و راهنمایی‌اش را گذراند. دبیرستانش را در جهرم و شیراز گذراند و بعد از کنکور در دانشگاه شهید بهشتی تهران قبول شد و در رشته‌ی روانشناسی را تحصیل کرد. علاقه‌ی او به ادبیات او را به سمت شاعری کشاند. در سال ۱۳۷۲ اولین مجموعه‌ی شعرش به نام «مردمان عصر پنجشنبه» از انتشارات روشنگران و مطالعات زنان منتشر شد. این اثر آخرین مجموعه‌ی شعرش نیز بود. چون بعد از آن احساس کرد شاعر نیست و به سراغ نویسندگی رفت. داستان نویسی را از شاگردی دکتر رضا براهنی و هوشنگ گلشیری شروع کرد.

سال‌های پایانی دهه‌ی هفتاد بود که در طی فعالیتی برای دانشگاه با شورای کتاب کودک آشنا شد. این آشنایی سبب شد او در این شورا عضو شود و این عضویت سرآغازی برای فعالیت‌های او در حوزه‌ی کودک و نوجوان بود.

کتاب «دنیای گوشه و کنار دفترم»، اولین اثر او برای نوجوانان بود که از دو داستان بلند تشکیل شده‌ است. این دو داستان را بعدها در دو کتاب « امپراطور کلمات» و «رویای جنوبی» بازنویسی کرد. کتاب امپراطور کلمات برنده‌ی جوایز متعددی گشت از جمله: برگزیده‌ی شورای کتاب کودک و جشن فرهنگ استان فارس در سال ۱۳۸۴ و همچنین نامزد بهترین رمان نوجوان جایزه مهرگان ادب گشت.

احمد اکبرپور برای دیگر آثارش نیز جوایز و افتخاراتی کسب کرده است از جمله اثر «من نوکر بابا نیستم» که در سال ۱۳۸۳ به عنوان برگزیده کتابخانه بین‌المللی مونیخ معرفی شد و همچنین در جوایز کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، مهرگان و بهترین رمان نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نامزد شد. کتاب «غول و دوچرخه» هم در بین آثار برگزیده شورای کتاب کودک سال ۱۳۸۸ جای گرفت. برای آثار «من مترسکم ولی می‌ترسم» و «شب بخیر فرمانده» به ترتیب پنج و چهار لاک‌پشت پرنده دریافت کرده است. که چهار لاک‌پشت به معنی «کتاب خیلی خوب» و پنج لاک‌پشت به معنی «کتاب عالی» است.

اثر شب‌بخیر فرمانده برگزیده‌ی شورا و جشنواره‌ی ربع قرن دفاع مقدس نیز گشت. این کتاب توسط یک ناشر کانادایی ترجمه و به چاپ رسید. غیر از زبان انگلیسی به زبان‌های چینی و کره‌ای هم ترجمه شدو تصویرگری اولیه‌ی آن توسط مرتضی زاهدی در سطح جهانی جوایزی را از آن خود کرد.

احمد اکبرپور به نام تهیه‌کننده‌‌ی صدا و سیما نیز شناخته شده است. او مستند‌ می‌سازد و دربرخی از آن‌ها خود بعنوان راوی نقش ایفا می‌کند.

احمد اکبرپور-لیبرنو
  • Nationality: Iranian
  • Age: 53 Years
  • Birth Date: 31st July, 1970
  • Birth Place: chah varz, fars,lamerd, Iran
  • Official Website: http://ahmadakbarpoor.blogfa.com/
  • Gender: Male
  • Job Title: Author

نمایش دادن همه 16 نتیجه