فرهاد حسن‌زاده - لیبرنو

فرهاد حسن زاده

فرهاد حسن زاده از آن دسته آدم‌های همه فن حریف است که در سه حوزه‌ی کودک، نوجوان و بزرگسال قوی ظاهر شده اما راهی که او انتخاب کرده رو به کودکان و نوجوانان دارد.

او متولد سال۱۳۴۱ آبادان است و از همان نوجوانی شروع به کار نوشتن نمایشنامه و داستان کوتاه کرده است. سرانجام در سال ۱۳۷۰  اولین کتاب خود را با عنوان «ماجرای روباه و زنبور» منتشر می‌کند و این سرآغازی بود برای صدها اثری که تاکنون از او منتشر شده است.

فرهاد حسن‌زاده - لیبرنواز جمله کتاب‌های او می‌توانیم به مار و پله، ماشو در ماه، سمفونی حمام و انگشت مجسمه اشاره کرد. برخی از آثارش به زبان‌های انگلیسی، چینی، مالایی، ترکی استانبولی و کردی ترجمه شده است.

این آثار در جشنواره‌های داخلی و خارجی زیادی تقدیر شده‌اند، از جمله: «برگزیده‌ی کتاب سروش نوجوان، برگزیده‌ی جشنواره‌ی کتاب سال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، برگزیده‌ی هفتمین جشنواره‌ی مطبوعات» که تنها تعداد اندکی از جوایز دریافتی او از جوایز داخلی است.

یکی از کتاب‌های حسن‌زاده که با استقبال زیادی روبه‌رو بوده است، رمان نوجوان «زیبا صدایم کن» بوده است. این کتاب در سال ۱۳۹۵ به عنوان برگزیده‌ی «شورای کتاب کودک» و برگزیده‌ی هجدهمین جشنواره‌ی کتاب سال «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان» و نامزد «کتاب سال ایران» بوده است.

از مهم‌ترین افتخارات او در خارج از کشور می‌توان به لوح سپاس از جشنواره‌ی هانس کریستین اندرسون و دیپلم افتخار (IBBY دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان) در سی ‌و ششمین کنگره‌ی ادبیات کودک یونان در سال ۲۰۱۸ بوده است.

حسن‌زاده به مدت ۱۵ سال در نشریه‌ی دوچرخه ضمیمه‌ی همشهری تا زمان بازنشستگی همکاری داشته است. همچنین او با جمعی از نویسندگان، شاعران و مترجمان، ‌انجمن نویسندگان کودک و نوجوان را در سال ۱۳۷۷ با هدف حمایت از هویت مستقل و حقوق مادی و معنوی نویسندگان کودک و نوجوان، ایجاد زمینه‌ های مناسب برای آموزش و پیشرفت فرهنگی نویسندگان و ایجاد تسهیلات لازم برای ارائه‌ و یا انتشار آثار ارزنده در سال ۱۳۷۷تأسیس کرد.

وی طی چهار سال پیاپی (از سال ۲۰۱۷ الی ۲۰۲۰) از سوی نهادهای ادبیات کودک مانند کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و همچنین شورای کتاب کودک، به عنوان نامزد ایرانی جایزه‌ی استرید لیندگرن معرفی شد. در حال حاضر او برای جایزه‌ی جهانی هانس کریستین اندرسن در سال ۲۰۲۰ نامزد شده است.

فرهاد حسن‌زاده - لیبرنو
  • Nationality: Iranian
  • Age: 60 Years
  • Birth Date: 9th April, 1962
  • Birth Place: Abadan, Iran
  • Official Website: http://www.farhadhasanzadeh.com
  • Address: Tehran, Iran
  • Awards: Iran's Book of the Year Awards, Nominated for Astrid Lindgren Memorial Award in 2017 and 2018, Diploma for Hans Christian Andersen Award in 2018 , The Silver Sign award of the Flying Turtle Festival for his novel Hasti,
  • Gender: Male
  • Job Title: Author

نمایش دادن همه 11 نتیجه