فریبا کلهر - لیبرنو

فریبا کلهر

فریبا کلهر که در عمر ۵۸ ساله خود راوی صدها عنوان قصه بوده، به بانوی هزار قصه معروف است. او فعالیت‌ حرفه‌ای خود را از ۱۹ سالگی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شروع کرد. اما فعالیت نویسندگی خود را با راهنمایی و کمک مصطفی رحماندوست در مجلات رشد آغاز کرد.

فریبا کلهر - لیبرنو
عکس از: مهرداد عسگری طاری

سال ۱۳۷۰ بنا به درخواست انتشارت سروش برای انتشار مجله‌ای در حوزه‌ی کودک، با همراهی مصطفی رحماندوست نشریه‌ی سروش کودکان را تأسیس می‌کنند که کلهر یکی از سردبیران آن بود. او تا سال ۱۳۸۳ همکاری خود را با سروش ادامه می‌دهد اما به دلیل تغییر مدیریت در این مجموعه و به وجود آمدن تغییرات در سروش کودکان و به گفته‌ی خودش برخورد‌های نامناسب همراه با همسرش به کانادا مهاجرت می‌کند.

در این سال‌ها اتفاقات زیادی برای او رخ می‌دهد، در سال ۱۳۷۰علاوه بر سردبیری سروش کودکان، سمت دبیر سرویس شهری و محیط زیست روزنامه‌ی آفتابگردان به او سپرده شد که تنها چند ماه آنجا دوام آورد.

در سال ۱۳۶۸ کتاب «سوت فرمانروا» از این نویسنده به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران برگزیده شد و او تنها نویسنده‌ای است که توانسته در سن ۲۸ سالگی برنده این جایزه شود.

همچنین در سال ۱۳۷۰ کلهر اولین رمان فانتزی نوجوان خود و ایران را با نام « امروز چلچله من، فردا چلچله تو» منتشر کرد.

فریبا کلهر تا کنون جوایز متعددی را از جشنواره‌های مختلف دریافت کرده است از جمله: «جایزه‌ی کتاب سال که تاکنون دو بار موفق به دریافت آن شده است، نشان ماه انجمن نویسندگان کودک، جایزه‌ی پروین، تقدیرنامه‌هایی از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مجله‌ی سروش نوجوان و مجله‌ی سلام بچه‌ها و … .»

فریبا کلهر - لیبرنو

در سال ۱۳۹۷ در طی انتشار یک یادداشت اعتراضی در صفحه فیسبوک خود خبر از ترک انجمن نویسندگان کودکان و نوجوانان را داد و در آبان ۹۸ مرکز ادبیات کودک کلهر را در تورنتوی کانادا با هدف کمک به رشد ادبیات کودک ایران راه‌اندازی کرد.

  • Nationality: Iranian
  • Age: 61 Years
  • Birth Date: 26th August, 1961
  • Birth Place: Tehran, Iran
  • Official Website: https://faribakalhor.com/
  • Gender: Female
  • Job Title: Author

نمایش دادن همه 10 نتیجه