مصطفی رحماندوست

مصطفی رحماندوست متولد یکم تیر ۱۳۲۹ در همدان است. همه‌ی ما او را با اشعاری چون صد دانه یاقوت، من یار مهربانم و دیگر آثارش به یاد می‌آوریم.

او خیلی زود موفق به کشف استعداد خود در حوزه‌ی شعر و شاعری می‌شود یعنی زمانی که تنها کلاس پنجم ابتدایی بوده، مردی را در حمام می‌بیند و پس از مصاحبت با او شعری را در وصف او می‌نویسد و فردای‌ آن روز، شعرش را سر کلاس می‌خواند و معلم می‌گوید: «تو شاعری و اين‌ كه‌ نوشته‌ای شعر است.»

او پس از گذراندن دانشگاه در رشته زبان و ادبیات فارسی به عنوان کارشناس کتب خطی در مجلس شروع به کار می‌کند. اما از سال ۱۳۵۷ کار خود را در حوزه‌ی کودک و نوجوان شروع می‌کند. تا به امروز که ۴۱ سال از ورود او به این حوزه گذشته است سمت‌های زیادی از جمله: «مدیر برنامه‌‌ی کودک‌ سیما، سردبیر نشریه‌‌ی پویا‌، مدیر مسئول نشریات رشد، مدیر کل دفتر مجامع و فعالیت‌های فرهنگی، سردبیر رشد دانش‌آموز، سردبیر سروش‌ کودکان و داور جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان (اصفهان)» را داشته است.

با این که گاهی قبول این سمت‌ها او را از نوشتن و سرودن باز می‌داشته اما او از قبول آن‌ها پشیمان نیست زیرا اعتقاد دارد تمام کارهای اجرایی در مسیر اعتبار بخشی به ادبیات کودک و نوجوان انجام می‌شده است.

مصطفی رحماندوست - لیبرنو

با این حال او بیش از ۱۱۶ اثر از شعر و داستان برای کودکان و نوجوانان منتشر کرده است که از جمله‌ی آن‌ها می‌توانیم ۲ پر ۲ پر ۴ پر، آسمان هم خندید، ترانه‌های نوازش و بازی شیرین است را نام برد.

او هم اکنون علاوه بر تدریس در دانشگاه و دوره‌های داستان نویسی کودک و نوجوان مسئول بخش کتاب‌های خارجی کودکان و نوجوانان در کتابخانه‌ی ملی هم است.

بخشی از آثار:

۱ -فرهنگ آسان: دانشنامه ویژه کودکان و نوجوانان

۲ -فوت کوزه‌گری: مجموعه‌ای ارزشمند از ضرب‌المثل‌های ایرانی

۳- بازی با انگشت‌ها

۴- صدای ساز می‌آید

۵ -لالایی ها : شامل مجموعه‌ای از لالایی‌ها که از آن میان «لالایی عاشورا» و “گنجشک لالا” بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

۶ -مجموعه شعرهای «قصه های پنج انگشت» و «بازی با انگشت‌ها» که ریشه در ادبیات فولکلور ایران دارد.

۷ -مجموعه شعر «دوستی شیرین است»

۸ –هیچانه‌ها

۹ -سفید بود، سفید تنها بود

۱۰ -این تریزی ، آن تریزی

۱۱ -ریشه ها در خاک، شاخه ها در باد

۱۲- کاش حرف بزنی

۱۳ -باغ مهربانی‌ها

۱۴ -قصه گویی، اهمیت و راه و رسم آن

۱۵- ساعت می‌گه …

۱۶ – ترانه‌های نیایش

۱۷ -زیباتر از بهار

۱۸ – ترانه‌های نوازش

و …

 

مصطفی رحماندوست - لیبرنو
  • Nationality: Iranian
  • Age: 73 Years
  • Birth Date: 22nd June, 1950
  • Birth Place: Hamedan, Iran
  • Gender: Male
  • Job Title: Author

نمایش 1–24 از 31 نتیجه