کمال بهروزکیا

کمال بهروزکیا نویسنده، مترجم، پژوهشگر ادبیات کودک و نوجوان و داستان‌نویس در سال ١٣٢٩ خورشیدی در تهران به دنیا آمد. او دانش‌آموخته کارشناسی زبان و ادبیات آلمانی از دانشگاه تهران است. بهروزکیا فعالیت ادبی خود را از سال ١٣٦٦ با ترجمه و انتشار آثاری از نویسندگان آلمانی و لهستانی در مطبوعات آغاز کرد که بعدها به صورت دو مجموعه داستان «بدرود ای سرزمین مقدس» و «گرگ‌ها باز می‌گردند» منتشر شدند. او از اوایل دهه هفتاد به‌طور جدی به ترجمه آثاری برای کودکان و نوجوانان پرداخت که ازجمله می‌توان کتاب کودکان به قصه نیاز دارند، کاربردهای افسانه و افسون اثر برونو بتلهایم را نام برد که شامل پنجاه و هفت مقاله درباره قصه‌های عامیانه و افسانه‌های پریان است. نخستین اثر بهروزکیا کتاب آتش بعدی نوشته جیمز بالدوین است که در سال ١٣٦٩ خورشیدی منتشر شد. این کتاب دو مقاله درباره تبعیض نژادی در آمریکا است. از آثار تألیفی او می‌توان به کتاب «پروانه‌ای برای تو و داستان‌های دیگر» که نوزده داستان کوتاه است و همچنین رمان «وقتی حیوانات باسواد می‌شوند» اشاره کرد. مقالات او درباره نقد ادبی، افسانه تمثیلی و فانتزی در مطبوعات تخصصی و ادبی مانند کتاب ماه کودک و نوجوان، پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان و فصل نامه روشنان منتشر شده‌است.

کمال بهروزکیا تاکنون چند جایزه هم برای آثارش دریافت کرده است، از جمله دریافت جایزه کتاب سال برای ترجمه رمان تندپا و بادپا و دریافت جایزه کتاب سال تشویفی برای ترجمه اسب آبی پرنده.

کی مجسمه‌های شهر را می‌دزدد، دخترک پشت دیوار، آخرین کودکان شونبورن، آنجلیتو، خانواده کالدرا، شیر ناقلا روباه بلا، انتقام جوی سرخ، باغ یوشی، جان و اسب وحشی، من گرسنه‌ام من تشنه، سفر مهیجی به سیاه‌چاله، بهترین آواز خوان، قصه‌های گریم، سرزمین پدری، قصر میمون‌های قرمز، رازکشتی بادبانی، چهره پشت شیشه، از جمله آثار او هستند.

 

Kamal Behrouzkia
کمال بهروزکیا - لیبرنو
  • Nationality: Iranian
  • Age: 73 Years
  • Birth Date: 2nd April, 1950
  • Birth Place: Tehran, Tehran, Iran
  • Official Website: https://www.instagram.com/kamal.behroozkia/
  • Awards: جایزه کتاب سال برای ترجمه رمان تندپا و بادپا , جایزه کتاب سال تشویفی برای ترجمه اسب آبی پرنده,
  • Gender: Male
  • Job Title: Writer and Translator (German to Persian)

نمایش دادن همه 2 نتیجه