فرمهر منجزی-لیبرنو

فرمهر منجزی

فرمهر منجزی متولد سال ۱۳۳۹، از کودکی عاشق کتاب خواندن بود به گونه‌ای که در نوجوانی بیشتر آثار کلاسیک جهان و نویسنده‌های ایرانی خوانده‌بود. هر کتاب تازه‌ای منتشر می‌شد آن را می‌گرفت و در کتابخانه‌ی مجزای خود قرار می‌داد. در دوران کودکی‌ پدرش داستان‌های انگلیسی را همزمان برایش می‌خواند و ترجمه می‌کرد او هم وقتی نوشتن یادگرفت آن‌ها را در دفتری برای خودش می‌نوشت.

منجزی در دانشگاه رشته‌ی اقتصاد خواند و بعد دوره‌هایی در زمینه روزنامه‌نگاری، ترجمه و ویرایش گذراند و سپس در سال ۱۳۶۹ کار روزنامه نگاری را از روزنامه اطلاعات و ماهنامه ادبستان فرهنگ و هنر شروع کرد. بعد از آن مسئولیت نشریه‌ی «گزارش كتاب» با او بود و همچنین صفحه‌ی کودک روزنامه اطلاعات بین‌الملل.

پس ازآن خیلی زود متوجه علاقه‌اش به حوزه‌ی ترجمه‌ی کتاب شد و در سال ۱۳۷۲ نخستین اثر ترجمه‌ی خود را منتشر کرد. او تاکنون بیش از ۱۰۰ اثر را ترجمه و ویرایش کرده است. فرمهر منجزی در کنار کار ترجمه، برای فرهنگنامه کودک و نوجوانان مقاله‌هایی نیز می‌نویسد و ویرایش می‌کند.

از بین آثار او می‌توان به «وزغ و قورباغه دوست هستند» اشاره کرد، این کتاب نوشته‌ی آرنولد لوبل است که تصویرگری اثر را نیز خودش برعهده گرفته است. آرنولد برای تصویرگری این کتاب در سال ۱۹۷۱ برنده‌ی جایزه‌ی کالدکوت شده‌است. این اثر یک جلد از مجموعه داستان‌های وزغ و قورباغه است که هرچهار جلد این مجموعه را خانم منجزی ترجمه کرده است. همچنین لوبل برای کتاب «قورباغه و وزغ باهم» نیز برنده‌ی جایزه نیوبری شده است. او از معدود افرادی است که هم برنده‌ی جایزه‌ی کالدکوت شده است وهم نیوبری.

از دیگر آثاری که او ترجمه کرده است مجموعه‌ی فرانکلین است نوشته‌ی پالت بورژوا که این مجموعه در ششمین جشنواره کتاب‌های کمک آموزشی رشد مورد تقدیر قرار گرفت.

فرمهر منجزی-لیبرنو
  • Nationality: Iranian
  • Age: 53 Years
  • Birth Date: 1st January, 1970
  • Birth Place: Iran
  • Gender: Female
  • Job Title: Author & Translator

نمایش 1–24 از 33 نتیجه